Hani dünyada düzgün insan ararsınız da bulamazsınız. Kendinize "Hiç kimse mi iyi değil?" diye sorarsınız. Ya da "Bu kadar hava atacak nesi var ki?" dersiniz bir başkası için. Kalbinizi kırarlar; kötülük yaparlar; hasettirler; hırslıdırlar; yaptıkları tuhaflıklara açıklama bulunamaz... Böyle şeylere kafa yoran, iyileri bir arada tutmaya çalışan; onca eğitimini ve geldiği ekolü bile telaffuz etmeyecek kadar mütevazı, bir o kadar da yetenekli birini gözleriniz arıyorsa Sercan Tunalı'ya ve işlerine bakın derim. Başka da bir şey demem, demeyeceğim...

Röportaj: Fulya Öztürk
Fotoğraflar: Sercan Tunalı arşivi

İllüstrasyonlarınız çok beğeniliyor. Hayran kitleniz de günden güne artıyor. Nasıl hissediyorsunuz?
İyi hissediyorum, ama öte yandan biraz daha sorumluluklarımın arttığını düşünüyorum.

Ne türde sizin illüstrasyonlarınız? Mutlaka çizim tekniğinden bir tarz adına sahiptir…
Minimalizm ve sürrealizm ve optik yanılsama içinde ilerlemeye çalışıyorum.

İllüstrasyonu üniversitede mi öğrendiniz? Öyleyse hangi bölüm?
Güzel sanatlar lisesi ardından Çizgi Film Animasyon okudum. 

Hayatınıza çizim nasıl girdi? O zamanki siz bugünkü çizim deneyiminize baksa ne derdi?
İlkokul 3. sınıftayken bir resim yarışmasından ödül kazanmıştım. Sonrasında ailem yeteneğimin olduğunu fark etti.

 "...bir projenin müşterisi tarafından kontrol edilmesi bir noktada sizin kararlarınızın dışına çıkıyor ve bu durum mutsuz edebiliyor..."

Profesyonel hayatınızı anlatır mısınız? Sizin için önemli anılarınızı da okumak ister hayranlarınız
Profesyonel hayat o kadar mükemmel değil aslında… Çünkü yaptığınız bir projenin müşterisi tarafından kontrol edilmesi bir noktada sizin kararlarınızın dışına çıkıyor ve bu durum mutsuz edebiliyor. Güzel şeyler de olmuyor değil örneğin bir projeyi televizyonda yayınlanırken görebiliyorsunuz ya da festivallerde filmlerinizin alkışlanması da keyifli olabiliyor.

Sergi deneyiminiz olmuş sanırım. Biraz anlatır mısınız? 
Evet, birkaç kişisel ve karma sergide bulundum. Kişisel sergiler tamamen bir konu üzerinden ilerliyor ve oldukça kapsamlı bir kompozisyon yaratmanız gerekiyor. Karma sergilerde 1-5 kadar resimle yer bulabiliyorsunuz. Dolayısıyla kişisel sergiler romanlar gibi, karma sergiler hikâyeler gibidir.

İllüstrasyonlar da bir resim veya heykel eseri gibi satılabilir mi? En yüksek değeri ne olur, ne noktaya ulaşır?
Elbette satılabilir. İçinde fikir olan herhangi bir şeye değer kattığınızda onu satabilirsiniz. Arz talep meselesi, o değer sanatçıya göre değişiyor.

"...Hem kendi adınızın olduğu, hem de sevdiğiniz bir mesleği yapabilirsiniz..."

Neden illüstratör olma hayali kuranlar özellikle çocuk kitapları resimlemek ister? İllüstrasyonun başka çıkış yolları yok mudur?
Sevdiğin bir şeyi yaparken para kazanmak da gerekiyor, eğer çizerseniz çocuk kitapları sayesinde ayakta durulabilir. Hem kendi adınızın olduğu, hem de sevdiğiniz bir mesleği yapabilirsiniz. Elbette başka yollar da var. Reklam sektöründe, reklam ajanslarında da çalışılabilir, ancak orada bir şirketin içindeki çalışan olmaktan öteye gidemiyorsunuz, yani isminiz değil ajansın ismi ön planda tutuluyor.

Çizgi filmler bildiğimiz tekniklerden illüstrasyona kaymaya başladı. Hatta bir 3D grafik bir illüstrasyon arasında gidip geliyor. Genç bir usta olarak siz ne diyorsunuz bu duruma?
Bence insanlar sürekli aynı tarzları görmekten sıkılıyor. Canlandırma sanatına bir süre sonra kendi çağının insanları başka bakış açıları getirebiliyor. Bu çeşitliliği oldukça keyifli buluyorum. Bağımsız festival filmleri yeni bir görsellikle sektörü zenginleştiriyor.

"... şu anı iyi anlatabilirsem geleceğe bir şey bırakabileceğime inanıyorum..."

Sizin şu an anlatmak istedikleriniz nedir? Yaşama, hayranlarınıza, dünyaya ne tür mesajlar vermek istiyorsunuz? Kaygınız varsa nedir?
Yaşadığım zamanın ve mekanın bana ne hissettirdiğini kovalıyorum, çünkü şu anı iyi anlatabilirsem geleceğe bir şey bırakabileceğime inanıyorum.

Örnek aldığınız ustalar var mı? İllüstrasyon dünyası nasıl sizce?
Örnek aldığım ressamlar var. Picasso, Miro ve Escher. 

Müzisyensiniz de aynı zamanda. Sesiniz çok naif. Müzik size neler katıyor?
Müzisyen değilim ama kendi kendime yeni şeyler üretmeyi seviyorum. Farklı bir disiplinde üretmek çok faydalı, bakış açınızı değiştirmeniz kolaylaşıyor.

Sizin de bir yurtdışına açılma hayaliniz var mı? Çünkü bana kalırsa kökünüzde şu anda bile gayet ünlüsünüz…
Geçmişte birçok ülkede bulundum, yaşadığım ülkeler de oldu. Sonrasında o hayalim yavaş yavaş küçüldü. Şu an için keyfim yerinde ama gelecekte ne olur bilemiyorum.

"...Benim için önemli olan anlaşılmak, cinsiyet hiç fark etmiyor..."

Bir illüstratörün kadın hayranlarının olması nasıl bir duygu? Kendinizi bir pop yıldızı gibi hissediyor musunuz?
Hayır elbette… Yazdıklarım sanırım öyle bir durum oluşturdu. Benim için önemli olan anlaşılmak, cinsiyet hiç fark etmiyor.

“Şurada size bir sergi açalım” teklifi gelse bunun neresi olmasını isterdiniz?
Sydney’de yaşadığım için orada isterdim. Kim bilir belki bir gün olur.

Gelecekte bu iyi illüstrasyon profesyonelini neler bekliyor? Emeklilik nasıl olur/çok üretken olduğunuz için hiç emeklilik olur mu?
Sevdiğiniz bir şeyi yapıyorsanız zaten iş gibi olmuyor bu yüzden de emekliliği yok, bundan dolayı “Mutsuz muyum?” elbette hayır. Gücüm nereye kadar yeterse oraya kadar devam etmeyi istiyorum, çünkü bu benim için konuşmak gibi.
Sercan Tunalı'nın Instagram hesabı: https://www.instagram.com/the_cloud_collector/

 

You look for a true person in the world but you can't find. You ask yourself "Isn't anyone good?" Or for somebody else you say "What is it with this person to be that much snob?" They break your hearts, do evil things, are envious, greedy, no explanation can be found for what they do.. If your eyes look for someone who thinks on these kinds of things, tries to hold good ones together, modest even not mentioning that much education he had and the ecole he comes from and also that much talent he has, you should have a look at Sercan Tunalı and his work. I don't say anything more, I won't..

Interview: Fulya Öztürk
Photographs: Sercan Tunali archive

Your illustrations make a hit. Mass of your fans grows. How do you feel? 
I feel good, on the other hand I think my responsibilities are growing a bit more.

What kind of illustrations are yours? Must have a style name coming from the drawing technique 
I go through minimalism and surrealism and optical illusion.

Did you get illustration education at university? If yes, which part? 
Fine arts high school, then Cartoon Animation education. 

How did drawing enter your life? What would that time's you say if he looked at your today's drawing experience? 
I got an award from a drawing competition when I was at 3rd grade in primary school. Then my family recognized my talent. 

".. a project getting checked by its client goes out of your decisions at some point and this situation might make you unhappy.."

Can you tell about your professional life? Your fans would like to read memories that are important for you

In fact professional life is not that much perfect.. ..Because a project getting checked by its client goes out of your desicions at some point and this situation might make you unhappy. I can't say nice things don't happen, you might be seeing a project on TV or it might give you joy when your animation films get applause in festivals.

You've had exhibition experience I guess. Can you tell about them?  
Yes, I've attended to some solo and group exhibitions. Each solo exhibition is only on one subject and yoı have to create a very large composition. In group exhibitions, you might have place with 1-5 arts pieces. So, solo exhibitions are like novels and and group exhibitions are like stories.

Can illustrations be sold just like pieces of painting or sculpture ? What is the value at most, reaches to where? 
Sure they can. When you add value to anything including idea,you can sell it. As a matter of supply and demand, that value depends on the artist.


"..You can have a job which is both having your name and the one you love .."

Why the ones who dream about becoming an illustrator especially do it for children books? Isn't there any more way out?
Money also should be earned while doing something you love, if ypou are a drawer, you can stand on your feet with children books. You can have a job having which is both having your name and the one you love. Of course there are some other ways too. Poeple can work in advertising business, at an advertising agency but there you can't go further than being a worker at the company, this means not your name but the company's name is in the front.

Cartoons are going away from known techniques to illustrations. Additionally they are in between 3D graphics and illustration. What do you say about this situation as a young expert?
I think people are bored of seeing the same styles. After a while, that time period's contemporary artists can bring different aspects. I find this variety very delightful. Independent festival films enrich the sector with a new visuality.

"..I believe I can leave something to the future if I can tell well about now"

What are the things that you would like to tell about recently? What kind of messages would you like to give to life, your fans, the world? If you have an anxiety, what is it?
I'm running after feeling given by the time and space I'm living in because I believe I can leave something to the future if I can tell well about now

Are there any masters who you take as role models? How is world of illustration for you? 
There are painters who I take as role models. Picasso, Miro and Escher. 


You are also a musician. Your voice is so naive. What does music additionally bring to you?
I'm not a musician but I love creating some things by myself. It's very useful to create in a different discipline, it gets easier to change your aspect.

Do you also have a dream about opening your arts to countries abroad? Because I think even now you're already famous enough.. 
I had been abroad to many countries before, there were countries that I lived in. Later that dream slowly got smaller. For now I'm comfortable but I don't know what will happen in the future. 

"..For me, it's important to be understood, gender doesn't matter at all."
How is the feeling of being an illustrator having female fans? Do you feel like a pop star?
Of course not.. I think things that I wrote about created a situation like that. For me, it's important to be understood, gender doesn't matter at all.

If a proposal like “Let's open an exhibition for you there" comes to you, where would you like it to be?
I lived in Sydney so I would like it to be there. Who knows, maybe one day it happens.

What is going to happen in the future of this good illustration professional? How would retirement be/you're so productive so, will tere be any retirement?
If you're doing something that you love, it's not like work, so, there's no retirement. "Am I unhappy because of this?" Of course not.  I would like to continue as much as my power will give the chance, because it is like talking for me.

Sercan Tunalı's Instagram account: https://www.instagram.com/the_cloud_collector/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.