Doctor Mask:

Everyone is so extra large all around the world!
Coronavirus is in beach, restaurants, beach pubs, TV series sets, movie sets,.. In crowd! But no one is using masks! 
And programmes on TV don't support any precautions either to REMIND everyone that we ARE in pandemic!
If you shot a movie, TV series, cover of a magazine, why don't you do with masks? Yes, let us see characters with masks! If it's not a historical period thing on screen, cover, let us see the recent reality..
And I got so sad reading 5 doctors died in only last week in Ankara. Hey! Those plastic "windows" dont protect anyone as virus flying air comes to your face, your EYES from the cheek sides. 
Virus gets strong against you if you face virus multiple times (That's why that Italian mayor before masks, got crazy telling you should go to supermarket as rare as possible)
Please look at my simple drawing - I couldnt find my drawing gadgets because of moving in a new apartment - This one has a "window" too but has mask cloth all around your head and lastic at ends to stabilize it on your head.
Doctors face heavily ill patients and multiple times, this means they face viruses multiple times too - and they get beaten by virus..

Fulya Öztürk  http://www.fulyaozturk.com/fulya-ozturk
Consultants: http://www.fulyaozturk.com/consultants-danismanlar/c/304
All Services: http://www.fulyaozturk.com/all-services-tum-hizmetler

 

Doktor Maskesi:

Herkes tüm dünyada çooook rahat davranıyor!
Korona plajda, restoranlarda, plaj publarında, TV dizisi setlerinde, film setlerinde,... Kalabalıkta! Ama kimse maske takmıyor!
Ve TV'deki programlar da önlemleri destekleyecek hiçbir şey yapmıyor ki salgın YAŞIYOR olduğumuzu HATIRLATSIN!
Bir film, dizi, dergi kapağı çekiyorsanız, neden maskelerle yapmıyorsunuz? Evet, bize karakterleri maskelerle gösterin! Eğer ekrandaki, kapaktaki tarihi bir dönem işi değilse şu anın gerçekliğini görmemizi sağlayın...
Ve yalnızca geçtiğimiz hafta Ankara'da 5 doktorun öldüğünü okuyunca çok üzüldüm. Hey! O plastik "siperlikler" virüs havada uçtuğu ve yüzünüze, GÖZLERİNİZE yanaklardaki açıklıklardan geliyor.
Virüs, ona çoklu kez maruz kaldığınızda sizi yeniyor (Bu yüzden İtalyan vali, maskeler henüz yokken mümkün olduğunca seyrek süpermarkete gidin çağrısı yapmıştı)
Lütfen basit çizimime bir bakın - Yeni bir daireye taşındığımız için çizim gereçlerimi bulamadım - Bu da bir "siperliğe" sahip ama maske kumaşı tüm başın etrafında ve sabit tutmak için eteklerinde lastiklerle bitiyor.
Doktorlar çok ağır hastalarla yüzleşiyor ve çoklu kez yüzleşiyor, bu onların virüsle de çoklu kez karşı karşıya geldiği anlamına gelir - ve de virüse yeniliyorlar...
Soldaki fotoğraf: Erzurumdanhaberler.com..

Fulya Öztürk  http://www.fulyaozturk.com/fulya-ozturk
Consultants: http://www.fulyaozturk.com/consultants-danismanlar/c/304
All Services: http://www.fulyaozturk.com/all-services-tum-hizmetler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.