About Her:

She was born in Istanbul in 1981. She got BA from Istanbul Bilgi University Media and Communication Systems. She had MBA on Corporate Communications from European School of Economics which is in Italy. Since university years, she worked as Media Relations Expert and also was a translator. She continued being a translator and translated novels and personal development books t Turkish language in a variety. Added being an English Teacher to her skills as she got TESOL certificate on English Teaching As A Foreign Language. She has still been a translator and a teacher.

Service Areas:

FREELANCE & BY PROJECT

- Media Relations
Do you want a better relationship with press? Hasn't the interview you gave quite reflected your ideas? How should you talk to media, what can be said and what can't? How does a journalist think? You can get answers to all of your questions.

- Writing and speaking in English
Your English level is good at theory but it is hard to speak or you're frustrated when you need to write an official e-mail or text. Don't worry, you're not alone. Most of us know grammer so well but get frustrated in communications. You can learn how to ve a natural speaker, how to write different types of texts (e-mail, advise, article, etc).

 

Hakkında:

1981 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümünden mezun oldu. İtalya’da bulunan European School of Economics’de Kurumsal İletişim üzerine MBA yaptı. Üniversite yıllarından itibaren Halkla İlişkiler Ajanslarında Medya İlişkileri Uzmanı olarak görev yaparken aynı zamanda tercümanlık yaptı. Tercümanlık mesleğini sonrasında da devam ettirdi ve çeşitli romanlar ve kişisel gelişim kitaplarını Türkçeye çevirdi. Tercümanlık mesleğine öğretmenliği de ekleyerek Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi (TESOL) sertifikası aldı. Halen tercümanlık ve öğretmenlik yapmaktadır. 

Hizmet Alanları:

FREELANCE & PROJE BAŞI

Medya İlişkileri
Basınla daha iyi ilişki mi kurmak istiyorsunuz? Verdiğiniz röportaj fikirlerinizi tam olarak yansıtmamış mı? Medya ile nasıl konuşulur; neler söylenir, neler söylenmez? Gazeteci nasıl düşünür? Tüm sorularınızın cevabını alabilirsiniz.

İngilizce konuşma ve yazma
İngilizceniz teoride iyi ama konuşmanız ya da resmi bir e-posta veya yazı yazmanız gerektiğinde zorlanıyorsunuz. Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Çoğumuz İngilizce dilbilgisini çok iyi biliyoruz, ama bu dilde iletişim kurmakta zorlanıyoruz. Konuşmanızı nasıl daha doğal hale getirebileceğinizi, İngilizce nasıl çeşitli yazı türlerini (e-posta, tavsiye, makale vb.) yazabileceğinizi öğrenebilirsiniz.